21 kwietnia - 29 kwietnia 2017 zapraszamy do naszego Ośrodka KDC na seminarium Arja Maitreja Ozdoba Sutr Mahayany, które poprowadzi Khenpo dr Karl Brunnhölzl. Szczegóły w zakładce Kalendarz.

Karl Brunholzl portraitKhenpo dr Karl Brunnhölzl urodził się w Monachium, w Niemczech. Po ukończeniu studiów medycznych pracował jako lekarz. W 1984 roku przyjął schronienie buddyjskie, a w 1990 r. ukończył pięcioletnie studia z zakresu buddyjskiej filozofii w niemieckim Kamalashila Institute, otrzymując tytuł nauczyciela dharmy. Następnie uczył się języka tybetańskiego w Marpa Institute For Translators w Kathmandu (Nepal). Na uniwersytecie w Hamburgu studiował tybetologię, buddologię i sanskryt. Od 1989 zajmował się tłumaczeniami tybetańskimi, był też nauczycielem buddyzmu w Europie, Indiach i Nepalu. Od 1999 r. był także jednym z głównych tłumaczy i nauczycieli w Nitartha Institute w USA, Kanadzie i Niemczech.

Mitra Karl jest autorem wielu książek o buddyzmie:The Center of the Sunlight Sky, Straight from the Heart, In Praise of Dharmadhātu, Luminous Heart, Gone Beyond (2 vols.), Groundless Paths, The Heart Attack Sutra, Mining for Wisdom within Delusion, Indian „gzhan stong pas” and the Beginning of Tibetan gzhan stong. Nakładem wydawnictwa Instytutu Marpy w języku polskim dotychczas ukazały się "Sutra zawału serca" oraz przegląd pięciu tekstów Maitrei "Promienie słońca otwierające kwiat lotosu mahajany".

W 1986 roku mitra Karl spotkał Dzogczena Ponlopa Rinpocze, który pierwszy raz nauczał w Europie. W kolejnych latach, podróżując po Europie, Nepalu, Kanadzie i USA otrzymał od Rinpoczego nauki i złożył śluby pratimoksa. Karl Brunnhölzl był osobistym tłumaczem Dzongczena Ponlopa Rinpocze w trakcie jego wizyt w Europie.

W 2005 roku został mianowany jednym z pięciu zachodnich nauczycieli Nalandabodhi* i otrzymał tytuł „mitra”.

W 2006 roku mitra Karl przeprowadził się do Seattle w USA, gdzie pracuje jak tłumacz języka tybetańskiego w Tsadra Foundation. Od swojego przyjazdu do Seattle tworzy programy i prowadzi kursy Nalandabodhi, spotkania i weekendowe kursy w ośrodku Nalanda West, naucza wybranych aspektów wadżrasattwy i mahamudry, jest instruktorem w Nalandabodhi. Wykłada też w trakcie weekendowych seminariów Nitartha Institute w ośrodkach Nalandabodhi w USA, Kanadzie, Meksyku i wielu innych miejscach, także w Polsce. Stara się on także przybliżać współczesnym zachodnim odbiorcom nauki karmapów i innych wielkich nauczycieli linii kagju.